av Nils » 23 jan 2010, 12:09
Med anledning av att högskoleminister Tobias Krantz nästa vecka lägger fram en proposition med studieavgifter för utomeuropeiska studenter har Lunds Universitets Studentkårer, LUS, förklarat att man klockan 13.00 på måndag (den 25 januari) tänker såga ner magnoliorna vid
universitetshuset. LUS ordförande, Christian Stråhlman, gav detta som motivation:
- När man slutar att behandla alla studenter lika finns det inte plats för blommande magnolior på universitetsplatsen. Magnoliorna är en symbol för den ljusnande framtid. Det finns ingen ljusnande framtid när plånboken hos studenterna blir viktigare än kunskaperna, skriver han i ett pressmeddelande.
– Jag hoppas förstås att vi ska slippa genomföra detta. Men det är en väldigt viktig fråga och stora frågor kan kräva drastiska metoder.
Lunds Universitets rektor, Per Eriksson, gav denna kommentar till LUS hot:
– Det är bra att de markerar och använder sig av magnoliorna för att nå ut.
Under fredagen ändrade sig dock LUS snabbt, efter högljudd kritik från upprörda människor, och meddelade att man istället kommer att idka trädkramning.
Källor för utförligare läsning:
http://www.lundagard.se/2010/01/21/lus- ... magnolian/
http://sydsvenskan.se/lund/article62284 ... ifter.html
http://sydsvenskan.se/lund/article62302 ... iorna.html
Med anledning av att högskoleminister Tobias Krantz nästa vecka lägger fram en proposition med studieavgifter för utomeuropeiska studenter har Lunds Universitets Studentkårer, LUS, förklarat att man klockan 13.00 på måndag (den 25 januari) tänker såga ner magnoliorna vid [url=http://sv.wikipedia.org/wiki/Universitetshuset,_Lund][b]universitetshuset[/b][/url]. LUS ordförande, Christian Stråhlman, gav detta som motivation:[quote]- När man slutar att behandla alla studenter lika finns det inte plats för blommande magnolior på universitetsplatsen. Magnoliorna är en symbol för den ljusnande framtid. Det finns ingen ljusnande framtid när plånboken hos studenterna blir viktigare än kunskaperna, skriver han i ett pressmeddelande.
– Jag hoppas förstås att vi ska slippa genomföra detta. Men det är en väldigt viktig fråga och stora frågor kan kräva drastiska metoder.[/quote]Lunds Universitets rektor, Per Eriksson, gav denna kommentar till LUS hot:[quote]– Det är bra att de markerar och använder sig av magnoliorna för att nå ut.[/quote]Under fredagen ändrade sig dock LUS snabbt, efter högljudd kritik från upprörda människor, och meddelade att man istället kommer att idka trädkramning.
Källor för utförligare läsning:
[b][url]http://www.lundagard.se/2010/01/21/lus-sagar-studieavgifter-och-magnolian/[/url][/b]
[b][url]http://sydsvenskan.se/lund/article622849/Alskade-trad-vapen-i-kampen-mot-avgifter.html[/url][/b]
[b][url]http://sydsvenskan.se/lund/article623026/Kram-istallet-for-sag-for-magnoliorna.html[/url][/b]