Socialdemokrater lovar kraftigt ändrade antagningsregler

Besvara


Den här frågan är till för att förebygga automatiska registreringar.
Smilies
:glad: :ja: :ler: :skrattar: :cool: :tummeupp: :ledsen: :nej: :olycklig: :velig: :oj: :vitflagg: :neutral: :huh: :nja: :perplex: :tokig: :sliten: :blinkar: :tunga: :lurig: :visslar: :ful-ler: :himlar: :blundar: :glor: :doh: :arg: :bitter: :tummener: :oskyldig: :ond: :betagen: :konfys: :sover: :smart: :ninja: :skam: :rodnar: :pinsamt: :skraj: :w00t: :strålande: :tummarupp: :party: :telefon: :kyss: :tur: :censur:

BBCode är
[img] är AV
[flash] är AV
[url] är
Smilies är

Trådhistorik
   

Expandera Trådhistorik: Socialdemokrater lovar kraftigt ändrade antagningsregler

Re: Socialdemokrater lovar kraftigt ändrade antagningsregler

av Nils » 12 aug 2010, 16:24

Dagens Nyheter skrev:Socialdemokraterna har en lång lista på regler i antagningssystemet som kommer att rivas upp om det blir ett maktskifte i höst.
Jag försökte för två veckor sedan få reda på mer information om exakt vilka förändringar de har tänkt sig. Jag skickade ett mail till socialdemokraterna där jag frågade om listan som nämndes i artikeln. Till svar fick jag:
Socialdemokraterna skrev:Tack för ditt mejl.

Det här finns på vår hemsida
http://www.socialdemokraterna.se/Media/ ... a-rattvis/
Det vill säga en kort lista av diffusa önskemål utan konkret innehåll. Eftersom det var just konkreta åtgärder som jag letade efter så skickade jag ett nytt mail till dem:
Nils skrev:Tack för svaret.

I intervjun med Ibrahim Baylan hänvisades det till "en lång lista" med förändringar av antagningssystemet. Finns någon sådan lista tillgänglig för allmänheten? De uppräknade målsättningarna är intressanta men jag skulle väldigt gärna veta mer om hur det är tänkt att de skall förverkligas.
Det har nu gått två veckor sedan jag skickade det andra mailet och något svar syns ännu inte till. Det verkar tyvärr som att det inte kommer att komma något tydligare svar än det som citeras ovanför.

Socialdemokrater lovar kraftigt ändrade antagningsregler

av Nils » 29 jul 2010, 21:00

Enligt Socialdemokratiska Arbetarepartiets partisekreterare, Ibrahim Baylan, är partiets ambition att "upphäva" det nya antagningssystemets konsekvenser för ansökande med svenska gymnasiebetyg från före år 2003 samt ansökande med utländska gymnasiebetyg.

Enligt intervjun i Dagens Nyheter har partiet "en lång lista på regler i antagningssystemet som kommer att rivas upp om det blir ett maktskifte i höst", till exempel systemet med meritpoäng. Det framgår inte av intervjun vilka de övriga punkterna är.

Mer kan läsas här:
http://www.dn.se/nyheter/sverige/antagn ... -1.1145574

Upp