av Nils » 14 mar 2010, 00:54
Under 2009 har en extern utvärdering av PIL gjorts med fokus på intervju-delen.
Här är en filtrerad sammanfattning av arbetsgruppens rekommendationer:
- PIL är bra och bör behållas.
- Ett "kvalitetssäkrat system för rekrytering och utbildning av intervjuande" bör utformas.
- "Komplettering med den nya huvudvariabeln Intresse för vetenskap och forskning bör göras" (översättning: intervjuerna bör ge de intervjuades intresse för vetenskap och forskning ett större utrymme).
- Den intervjuande psykologen bör ersättas av en lärare eller läkare. Psykologer kan istället medverka i träningen av intervjuare.
- I framtiden kan man överväga att testa intervjuer med två intervjuare samtidigt istället för en.
PIL lär således finnas kvar i relativt oförändrad form även kommande år.
Under 2009 har en extern utvärdering av PIL gjorts med fokus på intervju-delen.
Här är en filtrerad sammanfattning av arbetsgruppens rekommendationer:[list][*]PIL är bra och bör behållas.
[*]Ett "kvalitetssäkrat system för rekrytering och utbildning av intervjuande" bör utformas.
[*]"Komplettering med den nya huvudvariabeln [i]Intresse för vetenskap och forskning[/i] bör göras" (översättning: intervjuerna bör ge de intervjuades intresse för vetenskap och forskning ett större utrymme).
[*]Den intervjuande psykologen bör ersättas av en lärare eller läkare. Psykologer kan istället medverka i träningen av intervjuare.
[*]I framtiden kan man överväga att testa intervjuer med två intervjuare samtidigt istället för en.[/list]
PIL lär således finnas kvar i relativt oförändrad form även kommande år.