HPSU - ett minne blott?

PIL vid KI, AU vid UmU, tidigare arbetserfarenhet, tidigare doktorering, et cetera.
Användarvisningsbild
Thomas80
Inlägg: 27
Blev medlem: 31 jul 2014, 12:17

HPSU - ett minne blott?

Inlägg av Thomas80 »

Hej,

Utifrån beslut 2024 inom medicinska fakulteten vid Linköpings universitet så är det enbart efter urval 1 som det antas 12 stycken inom denna kvot. Efter urval 2 kan det enbart röra sig om 7-10 st. Detta utifrån att en dator slumpvis väljer ut eventuella reserver att ringa upp.

Så att det i slutänden enbart kan handla om så få platser är ett skämt, enligt mig. Inom denna kvot är det, mer eller mindre, alltid några stycken som av olika anledningar inte kan börja just nu och ansöker om uppskjuten studiestart. Detta vet universitet och vill därmed dämpa antalet via denna kvot.

Kommer den vara kvar?
ThungurGestur

Re: HPSU - ett minne blott?

Inlägg av ThungurGestur »

Låter som att det bara rör sig om att de tillämpar överintag i första urvalet?
Överintag i urval 1 har fördelen att reserver som skulle ha blivit antagna i urval 2 kan få sina antagningsbesked redan i urval 1 och börja planera tidigare inför studiestarten. Utan överintag skulle de ofta behöva vänta till urval 2, eller det lokala reservintaget.
Skriv svar